2.30pm Saturday 25th August 2018 at the Village Hall

entry form

Prizes to be presented by Mrs Sally Norris

Admission – Adults £1, accompanied children free

Refreshments and Raffle


John Stevens Memorial Trophy to the top-scoring exhibitor across all sections

Perpetual Cup to the winner of Section A

Rose Bowl to the winner of Section B

Photography Rose Bowl to the winner of Section C

Handicraft Rose Bowl to the winner of Section D

Floral Art Trophy to the winner of Section F

Cookery Salver to the winner of Section G

W.I. Cup to the top-scoring W.I. member in Section G

Cookery Tankard to top-scoring male exhibitor in Section G


A trophy to the top-scoring exhibitor in each age group in Section E

Entrants finishing 1st, 2nd or 3rd in each class will receive a cash prize

A rosette will be awarded to each prize-winner.



Tips for exhibitors may be found on this page.


Section A – Vegetables and Fruit – Judge: Mr Roy Gunning

All classes to be a single variety, unless otherwise stated and named if known.

  1. Noah’s Ark Collection – 4 pairs of different vegetables presented on tray max 24” (60cm) square
  2. Five potatoes (white)
  3. Five potatoes (coloured)
  4. Five onions - trimmed
  5. Seven shallots – trimmed
  6. Five carrots – trimmed
  7. Five runner beans
  8. Five french beans
  9. Three globe beetroot – trimmed
  10. Two courgettes (up to 15cm/6” in length)
  11. One squash/gourd (not marrow/courgette)
  12. Five round tomatoes
  13. Five plum tomatoes
  14. Seven cherry tomatoes
  15. A collection of three types of home grown fruits (not tomatoes)
  16. Three dessert apples
  17. Three cooking apples
  18. A specimen single vegetable not included elsewhere in Section A
  19. This year’s worst failure
  20. Three types of herbs – 3 stems of each in a container

    Section B – Flowers and Plants - Judge: Mr Sid Painter

  21. One specimen rose in vase
  22. Two sprays of multi-flora roses in vase
  23. One most fragrant rose in vase
  24. Three cactus dahlias in vase
  25. Three dahlias (any other variety) in vase
  26. Five stems of sweet peas in vase
  27. Three stems of penstemon in vase
  28. Five stems of scabious in vase
  29. Two shrub sprays in vase, any variety, one in flower, one with berries
  30. One specimen flower – any cultivar not included elsewhere – in vase
  31. A vase of mixed flowers
  32. A vase of ornamental grasses
  33. Three stems of mixed foliage in vase
  34. A "butterfly nectar bar" - two stems each of three varieties in vase
  35. A flowering fuchsia in pot*
  36. A flowering pelargonium in pot*
  37. A flowering plant in pot* (not fuchsia or pelargonium)
  38. A foliage plant in pot*
  39. A single variety of cactus/succulent in pot (any size)

    *Note Classes 35,36,37 and 38 - Pots must not exceed 30cm internal diameter

    Section C – Photography – Judge: Mr Derek Richards

    All photos to have been taken since August 2017. Entries to be forwarded to Mrs D Creed, Springfield Stores, Hardington Moor by 12 noon Wed 22nd August. Maximum 7” x 5” (18cm x 13cm) unmounted, black & white or colour print.

  40. Squares
  41. Caught in the Act
  42. Coastline
  43. Insect Life
  44. A single flower

    Section D – Handicraft – Judge: Mrs Beryl Baker

    All entries to have been completed since August 2017. Please state on entry form size of exhibit. *Handmade may involve use of a machine - if so, please state on exhibit.

  45. A landscape (painting or drawing)
  46. A still life (painting or drawing)
  47. An anniversary card
  48. An item of knitting/crochet (state if using pattern or own design)
  49. An item of handmade* needlework (state if own design)
  50. A doorstop (any medium)
  51. Decorate a hat
  52. You’ve made it, let’s see it (anything not included in above classes)

    Section E – Junior Classes – Judge: Mrs Sheila Carpenter

    4 years and under (on 25 Aug 2018)

  53. A painting or drawing of a dinosaur
  54. Four decorated biscuits
  55. A garden on a plate
  56. A Playdoh animal
  57. Grow cress in an unusual container

    5-8 years (on 25 Aug 2018)

  58. Three decorated fairy cakes
  59. A model of a spooky castle (any medium)
  60. A collage of a butterfly
  61. A decorated welly
  62. A vegetable or fruit animal

    9 to 13 years (on 25 Aug 2018)

  63. A drawing of a family pet
  64. Four cheese scones
  65. Create a useful object from plastic waste
  66. Make a pirate's hat

    Section F – Floral Art – Judge: Mrs Jenny Dodd

  67. An arrangement in shades of yellow and orange (max. overall size 60cm square)
  68. A simple arrangement in a decorated jam jar
  69. An arrangement in a kitchen container
  70. Forget the Flowers -an arrangement using foliage, grasses and seed heads
  71. A flower arrangement suggesting a film title (accessories may be used)

    Section G – Cookery, Preserves and Wine – Judge: Mrs Ann Mumford

    All cookery entries to be covered with clingfilm
    Preserves to be in plain jars, clearly labelled incl. date made

  72. An apple cake
  73. A treacle tart
  74. Four fruit scones
  75. Four flapjacks
  76. Four chocolate brownies
  77. A Victoria sandwich
  78. A loaf of white bread (handmade only)
  79. Four fruit buns (using yeated dough)
  80. A jar of strawberry jam
  81. A jar of any other jam
  82. A jar of marmalade (any variety)
  83. A jar of jelly (any variety)
  84. A jar of chutney (any variety, min 3 months old)
  85. A half bottle of liqueur

entry form
or via this link.


Chairman: Rod Heal
Secretaries: Rachel Moulden
Treasurer: Dave Simpson
Members: Mike Bickerton, Rob Lloyd and Joanna Szmaj